Tuesday, October 4, 2022
HomeSportsBasketball for high school boys: results of state tournaments 4A / 3A...

Basketball for high school boys: results of state tournaments 4A / 3A / 2A, schedule

Basketball for high school students: results of state tournaments 4A / 3A / 2A, schedule – Deseret News



watchover-arrownoyes

4th grade state tournament

UHSAA brackets

First round (February 18)

  • No. 4 Sky View 70, No. 13 Mountain Crest 48
  • No. 5 Purple Rocks 80, No. 13 Bear River 70
  • No8 Hurricane 53, No9 Pine View 49
  • No. 7 Cedar City 70, No. 10 Desert Hills 62
  • No. 6 Green Canyon 59, No. 11 Logan 42

Quarterfinals (February 21)

In Dixie

  • No. 5 Crimson Cliffs vs. No. 4 Sky View, 9:30 p.m.
  • Hurricane № 8 against Snow Canyon № 1, 11:10
  • № 7 Cedar City vs. No. 2 Dixie, 12:50 p.m.
  • № 6 Green Canyon vs. No. 3 Ridgeline, 2:30 p.m.

3rd grade state tournament

UHSAA brackets

First round (February 16)

  • No. 13 South Summit 76, No. 20 Grand 37
  • No. 12 Canyon View 83, No. 21 Delta 54
  • No. 17 Emery 71, No. 16 Providence Hall 64 (OT)
  • No. 18 ALA 41, No. 15 Richfield 36
  • No. 19 Judge Memorial 45, No. 14 Carbon 39

Second round (February 19)

  • No. 13 South Summit at No. 4 Juan Diego, 1 p.m.
  • No. 12 View of the canyon at No. 5 Morgan, 1 p.m.
  • No. 17 Emery at No. 1 Leighton Christian, 1 p.m.
  • No. 9 Union at No. 8 Summit Academy, 1 p.m.
  • No. 18 ALA at No. 2 North Sanpete, 1 p.m.
  • No. 10 Juab on Mantua No. 7, 1 p.m.
  • Judge’s Memorial № 19 in Grantsville № 3, 1 p.m.
  • No. 11 Ogden at No. 6 Ben Lomond, 1 p.m.

State tournament 2nd grade

UHSAA brackets

First round (February 16)

  • No. 13 North Summit 69, No. 20 UM Camp Williams 20
  • No12 Duchesne 87, No21 Merit Academy 31
  • No. 16 Beaver 48, No. 17 Ganison Valley 33
  • No. 15 Waterford 63, No. 18 Maeser Prep 33
  • No. 10 Kanab 91, No. 23 UM Hilfield 42
  • No. 14 North Sevier 63, No. 19 St Joseph 45
  • No. 11 APA Western Valley 74, No. 22 Freedom Preparatory 47

Second round (February 19)

  • No. 13 North Summit at No. 4 Rowland Hall, 1 p.m.
  • No. 12 Duchesne at No. 5 South Sevier, 1 p.m.
  • No. 16 Beaver at No. 1 San Juan, 1 p.m.
  • No. 9 American Heritage at No. 8 Rockwell, 1 p.m.
  • No. 15 Waterford at No. 2 Millard, 1 p.m.
  • No. 10 Cannabis at No. 7 Draper APA, 1 p.m.
  • No. 14 North Sevier at Enterprise No. 3, 1 p.m.
  • No. 11 APA West Valley at No. 6 Parowan, 1 p.m.




Quantcast




Reported by Source link

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Basketball for high school boys: results of state tournaments 4A / 3A / 2A, schedule

Basketball for high school students: results of state tournaments 4A / 3A / 2A, schedule – Deseret News



watchover-arrownoyes

4th grade state tournament

UHSAA brackets

First round (February 18)

  • No. 4 Sky View 70, No. 13 Mountain Crest 48
  • No. 5 Purple Rocks 80, No. 13 Bear River 70
  • No8 Hurricane 53, No9 Pine View 49
  • No. 7 Cedar City 70, No. 10 Desert Hills 62
  • No. 6 Green Canyon 59, No. 11 Logan 42

Quarterfinals (February 21)

In Dixie

  • No. 5 Crimson Cliffs vs. No. 4 Sky View, 9:30 p.m.
  • Hurricane № 8 against Snow Canyon № 1, 11:10
  • № 7 Cedar City vs. No. 2 Dixie, 12:50 p.m.
  • № 6 Green Canyon vs. No. 3 Ridgeline, 2:30 p.m.

3rd grade state tournament

UHSAA brackets

First round (February 16)

  • No. 13 South Summit 76, No. 20 Grand 37
  • No. 12 Canyon View 83, No. 21 Delta 54
  • No. 17 Emery 71, No. 16 Providence Hall 64 (OT)
  • No. 18 ALA 41, No. 15 Richfield 36
  • No. 19 Judge Memorial 45, No. 14 Carbon 39

Second round (February 19)

  • No. 13 South Summit at No. 4 Juan Diego, 1 p.m.
  • No. 12 View of the canyon at No. 5 Morgan, 1 p.m.
  • No. 17 Emery at No. 1 Leighton Christian, 1 p.m.
  • No. 9 Union at No. 8 Summit Academy, 1 p.m.
  • No. 18 ALA at No. 2 North Sanpete, 1 p.m.
  • No. 10 Juab on Mantua No. 7, 1 p.m.
  • Judge’s Memorial № 19 in Grantsville № 3, 1 p.m.
  • No. 11 Ogden at No. 6 Ben Lomond, 1 p.m.

State tournament 2nd grade

UHSAA brackets

First round (February 16)

  • No. 13 North Summit 69, No. 20 UM Camp Williams 20
  • No12 Duchesne 87, No21 Merit Academy 31
  • No. 16 Beaver 48, No. 17 Ganison Valley 33
  • No. 15 Waterford 63, No. 18 Maeser Prep 33
  • No. 10 Kanab 91, No. 23 UM Hilfield 42
  • No. 14 North Sevier 63, No. 19 St Joseph 45
  • No. 11 APA Western Valley 74, No. 22 Freedom Preparatory 47

Second round (February 19)

  • No. 13 North Summit at No. 4 Rowland Hall, 1 p.m.
  • No. 12 Duchesne at No. 5 South Sevier, 1 p.m.
  • No. 16 Beaver at No. 1 San Juan, 1 p.m.
  • No. 9 American Heritage at No. 8 Rockwell, 1 p.m.
  • No. 15 Waterford at No. 2 Millard, 1 p.m.
  • No. 10 Cannabis at No. 7 Draper APA, 1 p.m.
  • No. 14 North Sevier at Enterprise No. 3, 1 p.m.
  • No. 11 APA West Valley at No. 6 Parowan, 1 p.m.




Quantcast




Reported by Source link

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular